رسانه پویاخبر

 

مهمترین عناوین روز

جستجو در سایت


 

 

 

 

نیویورک – همزمان با افزایش هرج و مرج در سرزمین های اشغالی، تنش میان واشنگتن – تل آویو نیز افزایش یافته است و جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیامی خصوصی ارسال کرده است.

به گفته دو مقام آمریکایی، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا چند ساعت قبل از پخش پیام تلویزیونی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر تعلیق طرح جنجالی اصلاحات یا همان کودتای قضایی از نظر مخالفان، در پیامی خصوصی و صریح از نتانیاهو خواسته است که این موضوع را متوقف کند.

تارنمای آمریکایی آکسیوس در این زمینه نوشت: کاخ سفید بارها از نتانیاهو خواسته است تا از وجود اجماع گسترده در مورد این طرح اطمینان حاصل کند، اما پیام خصوصی بایدن منعکس کننده تنش میان آمریکا و اسرائیل و نگرانی شدید بایدن در خصوص این طرح است.

یک مقام آمریکایی گفت، تصمیم نتانیاهو در اواخر یکشنبه برای برکناری یوآو گالانت، وزیر جنگ این رژیم، کاخ سفید را نگران کرد و این اقدام گفتگوها درباره واکنش‌های احتمالی آمریکا را آغاز کرد.

این مقام آمریکای یافزود در صورتی که این اصلاحات انجام می شد، یکی از ایده های مدنظر آمریکا لغو دعوت از نتانیاهو برای شرکت در "اجلاس مجازی دموکراسی" بایدن در هفته جاری بود.

به گفته منابع آمریکایی، کاخ سفید تصمیم گرفت تا در ارتباط با تحولات اسرائیل ابراز نگرانی کند و همچنین یک پیام خصوصی مستقیماً از سوی بایدن به نتانیاهو ارسال کند که در آن تاکید شده بود رئیس جمهور آمریکا خواهان توقف این اساحات است.

به گفته این منابع، پیام خصوصی بایدن قوی تر از پیام های دولت آمریکا به صورت علنی بود. این منابع افزودند که این پیام توسط تام نایدز سفیر آمریکا در اسرائیل صبح روز دوشنبه به دفتر نتانیاهو تحویل داده شد.

بایدن در گفتگو با خبرنگاران پیام خصوصی خود به نتانیاهو را تایید کرد و گفت دولت اسرائیل «نمی‌تواند به این مسیر ادامه دهد.» این پیام تنش‌های فزاینده میان آمریکا و اسرائیل را بیشتر نشان داد.

رئیس جمهور آمریکا گفت: من صریح اعلام کرده ام. من مستقیماً با نتانیاهو صحبت نکردم اما پیامی را از طریق سفیرمان به وی ارسال کردم.

بایدن درباره اصلاحات حقوقی و قضایی در کابینه رژیم صهیونیستی همچنین گفته است: من مانند بسیاری از حامیان قوی اسرائیل، بسیار نگران هستم. نگران هستم که آنها این موضوع را به درستی درک کنند. آنها نمی‌توانند این راه را ادامه دهند و من این موضوع را روشن کرده‌ام.

رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه اسرائیل نمی‌تواند به این شکل ادامه دهد، گفت که به زودی (در کوتاه مدت) نتانیاهو را به کاخ سفید دعوت نخواهد کرد.

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به اظهارات بایدن درباره بحران سیاسی در فلسطین اشغالی گفت که این رژیم تصمیماتش را بر اساس فشارهای خارجی نمی‌گیرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری شهاب فلسطین، نتانیاهو گفت: (رژیم) اسرائیل مستقل است و تصمیمات خود را بر اساس فشارهای خارجی از جمله از جانب بهترین دوستان ما نمی‌گیرد.

در حالی که تل آویو در آتش خشم صهیونیست‌ها قرار دارد، روزنامه نیویورک تایمز روز سه‌شنبه به وقت محلی به نقل از «توماس نایدز» سفیر واشنگتن در سرزمین اشغالی نوشته بود که رئیس جمهور آمریکا در ماه‌های آینده میزبان نتانیاهو است.

سفیر آمریکا در سرزمین اشغالی اعلام کرد رئیس جمهور آمریکا قصد دارد در ماه‌های آینده میزبان نتانیاهو در واشنگتن باشد. نایدز در مصاحبه‌ای جداگانه با تایمز اسرائیل گفت که هیچ تاریخی برای این سفر مشخص نشده است.

وی افزود: مطمئنم به زودی بایدن و نتانیاهو شخصا با یکدیگر دیدار خواهند کرد. بدون تردید، به محض اینکه برنامه‌های آنها هماهنگ شود، وی به کاخ سفید خواهد رفت.

سفیر آمریکا به شبکه آی۲۴ نیز گفت که نتانیاهو برای اواسط آوریل به واشنگتن دعوت می‌شود.

اما سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد هنوز برنامه‌ای برای سفر نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به آمریکا اعلام نشده است. به گفته وی، ‌سفر رهبران اسرائیل به واشنگتن در گذشته بارها انجام شده است و نتانیاهو احتمالا در آینده به آمریکا سفر خواهد کرد.

در پی اعتراضات به تصمیم‌های کابینه افراطی «بنیامین نتانیاهو»، موجی از اعتصابات، سرزمین‌های اشغالی فلسطین را فرا گرفته، به گونه‌ای که زندگی مردم از حالت عادی خارج شده است.

اعتصابات سراسری و اعتراضات هفتگی سرانجام موجب شد که نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اندکی از طرح جنجالی اصلاح نظام قضایی عقب نشینی کند، هرچند اظهارات وی برای تعویق این طرح با تردید مخالفان و حمایت هوداران وی همراه بود./ایرنا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to Top

Template Design:Dima Group