رسانه پویاخبر

 

مهمترین عناوین روز

جستجو در سایت


 

 

 

 

نیویورک – لوید آستین وزیر دفاع و مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اذعان کردند که پهپاد ام کیو- ۹ ریپر ایالات متحده، دوامی در برابر پدافند هوایی روسیه نداشته و سرنگون خواهد شد و از این رو، واشنگن این نوع پهپاد را به اوکراین ارسال نخواهد کرد.

لوید آستین، وزیر دفاع و ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کردند که واشنگتن هیچ برنامه ای برای ارسال پهپاد های ام کیو-۹ ریپر به اوکراین ندارد.

لوید آستین که در کمیته خدمات نیروهای مسلح سنای آمریکا سخن می گفت، افزود: ما در مورد یک فضای هوایی بسیار حساس در ارتباط با سیستم های دفاع هوایی روس ها صحبت می کنیم. این پهپاد نمی تواند درمقابل پدافند هوایی روسیه دوام بیاورد.

وزیر دفاع آمریکا این اظهارات را در پاسخ به سوال یک قانونگذار مبنی بر اینکه آیا آمریکا می خواهد پهپاد های ام کیو-۹ ریپر را در اختیار اوکراین قرار دهد، بیان کرد.

مارک میلی نیز با حمایت از اظهارات آستین گفت:این پهپاد قابلیت بقا ندارد، بزرگ و کند است. این پهپاد توسط سامانه های پدافند هوایی روسیه سرنگون خواهد شد.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا افزود: در مقایسه با پهپادهای کوچکتر، سریعتر و مانورپذیرتر که توسط آمریکا و تعدادی دیگر از کشورهای غربی به اوکراین ارائه می شود، پهپاد های ام کیو-۹ در واقع هیچ گونه قابلیت اطلاعاتی اضافی ارائه نمی دهد.

میلی تصریح کرد: پهپادهای ام کیو-۹ آمریکا یک ابزار خوب برای یک عملیات های خاص و در یک محیط خاص هستند. در شرایط فعلی در اوکراین، این پهپادها ممکن است بهترین ابزار نباشند.

پیش از این، گروهی از سناتورهای آمریکا به دولت جو بایدن فشار آورده بودند تا مخالفت خود با درخواست اوکراین برای دریافت پهپادهای مرگبار بمنظور استفاده در جنگ با روسیه را مجدد مورد بررسی قرار دهد. به همین دلیل این امکان وجود دارد که با تجدیدنظر این موضوع از سوی دولت بایدن، نقش آمریکا در جنگ اوکراین بیشتر شود.

به گزارش روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، یک نسخه از نامه ۱۶ تن از سناتورها از دو حزب دموکرات و جمهوریخواه نشان می‌دهد که آنها همچنین از وزارت دفاع آمریکا خواستار توضیح در مورد علت بی اعتنایی به این مساله شده‌اند.

دولت بایدن تاکنون درخواست‌ها برای ارسال پهپاد «ام‌کیو-۱C گری ایگل» را که قابلیت عملیات در ارتفاع ۸ هزار و ۸۰۰ متری و یک خیز فناورانه رو به جلو برای اوکراین دارد، رد کرده است.

علت عدم تمایل واشنگتن جهت ارسال این پهپادها می‌تواند نگرانی از ساقط شدن آنها یا تشدید مناقشه باشد.

اوکراین با وجود مخالفت اولیه آمریکا با تحویل این جنگ افزارها، درخواست‌های متعددی را برای داشتن آنها در ناوگان نظامی هوایی خود مطرح کرده است.
این سناتورهای آمریکایی از جمله جونی ارنست از حزب جمهوریخواه و جو مانچین از حزب دموکرات که در کمیته سرویس‌های مسلح سنا خدمت می‌کنند، نگرانی خود را از بابت مخالفت کاخ سفید با این قضیه ابراز کردند./ایرنا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Back to Top

Template Design:Dima Group