مهمترین عناوین روز

 

 

 

 


اراک - روستای زیبای «طاد» در شهرستان تفرش استان مرکزی دیاری سرسبز و قدیمی است که نیاکان «حکیم نظامی گنجوی» شاعر و عارف بزرگ قرن ششم و از مهتران تاریخ شعر و ادبیات ایران را در دامن خود پرورانده است.

نظامی گنجوی (گنجه ای)، شاعر و داستان سرای ایرانی تبار و پارسی‌ گوی قرن ششم هجری است که به‌ عنوان یکی از مفاخر مسلم ادب فارسی مشهور است.
درباره زادگاه حکیم نظامی نقل قول‌‌های متفاوتی وجود دارد اما این قول که نظامی گنجوی شاعر نامدار و ادیب توانای قرن ششم هجری قمری، اهل تفرش و فارسی زبان است، دارای شهرت خاصی است.
از زندگانی نظامی اطلاعات دقیق در دست نیست و درباره سال تولد و وفات او نقل‌ های متفاوتی بیان شده است اما به گواه تاریخ این شاعر خوش سخن در شهر گنجه زندگی کرده و در همین شهر نیز فوت شده است.
ریشه نیاکان و اصالت این شاعر بزرگ به دیار تفرش پیوند خورده و اجداد وی زاده روستای طاد بوده اند که در مقطعی از زمان به گنجه مهاجرت کرده اند.
12 تا 13 سند در کتب مختلف وجود دارد که به تفرشی بودن نظامی اشاره کرده و از مهمترین دلایل آن، وجود شعر معروف خود نظامی است است که بر مبنای این مصرع «به تفرش دهی هست، «تا» نام او که نظامی از آنجا شد نامجو» می توان رد پای اصالت شاعر ایرانی را در روستای طاد به اثبات رساند.
قبرستان قدیمی طاد مملو از سنگ قبرهای قدیمی است که بر سینه بسیاری از آن ها عنوان فامیلی نظامی حک شده و این سند مهم نشانگر آن است که اجداد حکیم گنجوی در این دیار مصفا در قلب استان مرکزی زیست داشته اند.
در اشعار سایر شاعران نیز به تفرشی بودن نظامی اشاره شده است که این خود بیانگر تفرشی بودن این شاعر است.
نام این روستا در گذشته «تا» بوده و در سال های گذشته به «طاد» تغییر نام یافته است.
روستای طاد در فاصله 500 متری شهر تفرش قرار دارد و قدمت آن به دوران پس از اسلام می رسد و این روستا درسال 87 با شماره ثبت 25 هزار به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مسافران نوروزی که به استان مرکزی و شهرستان تفرش سفر کرده اند می توانند با حضور در روستای طاد ضمن بهره مندی از طبیعت بکر و اب و هوای خوش آن با روستای اجداد حکیم نظامی گنجوی بیشتر آشنا شوند.
طاد در سال 95 به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شد و برنامه های توسعه زیرساختی و اقامتی برای گردشگران در دست پیگیری است.
تمام کوچه‌های روستای طاد با وجود سنگفرش‌های زیبا با عنوان مشاهیر تفرش نامگذاری شده است.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: روستای طاد از مناطق گردشگری مهم در تفرش است که مسافران نوروزی می توانند ایامی از تعطیلات خود را برای دیدن جاذبه های تفرش از جمله این روستا اختصاص دهند.
«مریم کریم زاده» افزود: خانه منسوب به نظامی گنجوی در این روستا از آثار ملی به ثبت شده و در سال 97 برای مرمت این اثر 500 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
وی بیان کرد: در راستای توسعه گردشگری در این روستا، پارسال کف سازی معابر آن نیز انجام شده است.
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ادامه داد: تکیه ای روباز در این روستا وجود دارد که به دلیل روباز بودن از ویژگی های منحصر به فردی در کشور برخوردار است و بحث مرمت آن در سال جدید در دستور کار قرار دارد.
کریم زاده اظهار داشت: هر کدام از معابر روستای طاد به نام یکی از مشاهیر و بزرگان تفرش نامگذاری شده است که بحث ثبت ملی این معابر نیز در دست پیگیری است.
وی گفت: سالانه به طور میانگین در ایام نوروز بیش از 2 هزار و 500 مسافر از روستای طاد بازدید می کنند.
تفرش از توابع استان مرکزی است که در 85 کیلومتری شمال شرقی اراک واقع شده و در این منطقه حدود 30 هزار نفر جمعیت زندگی می کند./ایرنا

 

 

 

 

×××

 

 

 

 

   این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید :ایمیل برای ارسال اخبار، مقاله، یادداشت، سوژه و درج تبلیغات

 

 

 

 

 

 

 

عضویت در تلگرام

Back to Top

Template Design:Dima Group